Trądzik na brodzie
Co pomaga przy trądziku na brodzie? – Trądzik na brodzie jest dolegliwością która jest w stanie pojawić się na praktycznie każdej części ciała. Trądzik na brodzie stanowi nieprzyjemnie wyglądającą dolegliwość która nie leczona może stać się utrapieniem. Zmiany trądzikowe na skórze to zwiększone wydzielanie sebum wywołane przez androgeny, zaburzenie złuszczania naskórka oraz nadmierne wydzielanie sebum, prowadzi do zablokowania mieszków włosowych i kolonizacji bakteryjnej. Często podkreśla się ważną rolę czynników genetycznych w rozwoju choroby.
To poważny problem dermatologiczny nie leczony lub nieodpowiednie leczony może pozostawić na twarzy blizny powodujący jeszcze większy mankament twarzy w postaci nieestetycznych blizn. Z tej przyczyny jest to również problem o podłożu psychicznym, psychologicznym (zaniżona ocena), oraz społecznym (alienacja).Trądzik na brodzie jest objawem typowym i na wskroś charakterystycznym dla późnej odmiany tego problemu – problem ten dotyka osób po dwudziestym piątym roku życia. Trądzik późny w większej liczbie przypadków (około 80 procent) ma charakter przewlekły będąc kontynuacją choroby zaistniałej w okresie młodzieńczym. 20 procent przypadków jest nazywanych trądzikiem o późnym początku, występujący po raz pierwszy po ukończeniu 25 roku życiu. W przypadku osób dorosłych trądzik występują u około 3 procent mężczyzn i 13% kobiet.
Co pomaga przy trądziku na brodzie?
Głównym celem w walce z trądzikiem na brodzie jest jego całkowita likwidacja a także złagodzenie objawów na brodzie jest kwestią indywidualną, leczenie jest dobierane po konsultacji dermatologicznej ze specjalistą. W zależności od rodzaju i stopnia jego nasilenia. Nie powinno się lekceważyć takich zmian skórnych ponieważ są one oznaką niepokojących zmian zachodzących w organizmie. Jak najszybsze podjęcie działań w zwalczeniu i zatrzymaniu ( o ile to możliwe) powstawania trądziku między innymi na brodzie tym mniejsze prawdopodobieństwo poważnych powikłań takich jak między innymi – blizny po trądzikowe i przebarwienia skóry. Trądzik zaskórnikowy (jest on niezapalną, lżejszą odmianą trądziku) używa się substancji zewnętrznych, które dają oczekiwane efekty, ale w momencie gdy wypryski zmieniają się w zapalne krostki i grudki nieuniknione jest sięgnięcie po miejscowe i ogólne antybiotyki.
Zazwyczaj wtedy dochodzi również do wyprysków ropnych które są odporne na działanie leczenia przeciwbakteryjnego. W takim przypadku stosuje się izotretynoinę, pod wpływem stosowania izotretynoiny dochodzi do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych, a także do ich inwolucji. Izotretynoina ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzaskórnikowe ma wpływa na zmniejszenie ilości wydzielanego sebum a także umniejsza rozwój bakterii. Do leczenia miejscowego trądziku stosowane są głównie maści, żele, które w swoim składzie są bogate w witaminę A. Stabilizuję ona gruczoły łojowe i ogranicza zbyt duże ilości wydzielanego łoju. Maści, krem czy też żele wzbogacone o witaminę A regenerują skórę łagodząc objawy wyprysków. W przypadku nasilonych objawów trądziku pacjent po konsultacji z lekarzem powinien zastosować antybiotyk i wdrożyć leczenie doustnymi antybiotykami i lekami takimi jak;
- Kwas AHA (na bazie migdałów, mleka, jabłek) – Rodzaj wybranego kwasu uzależniony jest od stopnia zaawansowania trądziku. Kwasy te dobrze wpływają na przebarwienia i blizny.
- tabletkami antykoncepcyjnymi ( ustabilizują one poziom hormonów).
- lekami przeciwzaskórnikowymi
- substancjami przeciwzapalnymi
- antybiotykiem (najczęściej minocyklina,tetracyklina)
Zobacz Kosmeceutyki od Producenta CremeBar dla profesjonalistów!
Przyczyny trądziku na brodzie
Trądzik na brodzie pojawia się w różnych etapach naszego życia. Pierwsze wypryski tak zwany trądzik młodzieńczy pojawia się w okresie dojrzewania. U osób dorosłych pojawienie się wyprysków spowodowane może być przez stres, poprzez dobranie złej diety ( brak w niej składników odżywczych, bogata w cukry proste), zmęczenie ale główną przyczyną są zaburzenia na tle hormonalnym, nieprawidłowa pielęgnacja skóry, czynniki zewnętrzne najczęściej te czynniki wpływają na pojawienie się niedoskonałości skóry twarzy. Trądzik może przybierać różne formy najbardziej uciążliwy jest trądzik różowaty jego objawem jest zaczerwienie skóry w miejscu gdzie pojawiły się stany zapalne. Trądzik na brodzie pojawia się również w skutek nadmiernego działania gruczołów łojowych.
Pryszcze na brodzie mają postać białych lub żółtawych kropek, wypełnione są sebum lub ropną treścią, niekiedy też płynem surowiczym. Wykwity tworzyć się mogą zarówno na powierzchni twarzy, jak też pod skórą. Trądzik na twarzy w okolicy szczęki i na brodzie bardzo często związany jest z zaburzeniami hormonalnymi, warto zwrócić uwagę na m.in. kortyzol, hormon wzrostu, hormony tarczycy. Zmiany trądzikowe występujące u dołu twarzy często są również zaniedbaniem pielęgnacji i diety (brak w diecie składników odżywczych, bogata w cukry proste). Gruczoły łojowe znajdujące się w okolicy. Aby pozbyć się skutecznie zmiany skórne zawsze należy znaleźć przyczynę, udać się do specjalisty on doradzi nam co powinniśmy zrobić następnie rozpoczęte leczenie oraz pielęgnacją domową pomogą pozbyć się nękającego nas defektu skóry. częściej trądzik pojawia się u osób dorosłych częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Wypryski skórne mogą dotyczyć dorosłych w wieku 30 lat, nawet jeśli w wieku dojrzewania nie występował trądzik lub był łagodny. Wysypka w postaci grudek, grudek i zaskórników zlokalizowana jest zwykle w dolnej części twarzy – podbródku, żuchwie i szyi. Często pojawiają się duże, bolesne, czerwone zmiany zapalne.
Jak pozbyć się trądziku na brodzie ?
Leczenie pryszczy na brodzie najczęściej oparte jest na używaniu, substancji z antybiotykiem o działaniu miejscowym (tetracyklina, klindamycyna, erytromycyna) oraz substancji zmniejszających stan zapalny, zmniejszających wydzielanie sebum i poprawiających ogólny wygląd cery, do których należy głównie: witamina A, nadtlenek benzoilu, cynk, kwas azelainowy oraz w razie nawracającego trądziku i dużej ilości zmian ropnych poza substancjami nakładanymi bezpośrednio na skórę twarzy stosuje się także doustny antybiotyk.
Odpowiednia pielęgnacja jest idealnym sposobem w przypadku walki z trądzikiem na brodzie. Musimy jednak zaplanować ją od samego początku – jeżeli cera jest mieszana lub tłusta, to powinniśmy zacząć od wypracowania utrzymania równowagi między nawilżaniem a ilością wydzielonego sebum. Nawilżanie kosmetykami niekomedogennymi hipoalergicznymi to kluczowy etap pielęgnacyjny skóry z problemami wyprysków na brodzie. Do zwalczania wyprysków na brodzie warto jednak dodatkowo użyć wymienionych wyżej kosmetyków, które działają punktowo, bezpośrednio na zmianę trądzikową osób dorosłych.
Trądzik na brodzie – domowe sposoby, aby się go pozbyć !
Domowe sposoby na trądzik skóry możemy stosować w zaciszu swojego domu. Trądzik na twarzy pojawiający się w okolicy szczęki należy leczyć nie tylko pod okiem dermatologa. Wypryski na brodzie możemy leczyć domowymi sposobami. Domowe sposoby na trądzik i na walkę z trądzikiem młodzieńczym, trądzikiem różowatym i zmianami w wieku dorosłym są skuteczne, ale aby zobaczyć pierwsze rezultaty, bądź cierpliwy i systematycznie wykonuj wszystkie zabiegi. Najbardziej znane i skuteczne naturalne domowe sposoby na trądzik – Co pomaga przy trądziku na brodzie?
- preparat wykonany z pasty do zębów w połączeniu z sodą oczyszczoną daje działanie wysuszające. Należy nałożyć na wyprysk i pozostawić na około 30minut.
- oczyszczanie i przemywanie twarzy tonikiem z ogórka. Osoby z cerą mieszaną, tłustą lub trądzikową powinny przygotować tonik ogórkowy. Aby to zrobić, trzyj umyte warzywa na tarce z małymi oczkami i wyciśnij sok (możesz go wlać bezpośrednio do butelki). Stosuj rano i wieczorem, umyj twarz wacikiem nasączonym wcześniej przygotowanym kosmetykiem. Ogórek bogaty w witaminy A, C, E.
- sok z cytryny również ma działanie wysuszające, dodatkowo działa w walce z przebarwieniami skóry. Kwas cytrynowy przyspiesza gojenie się ran, a także zawiera substancje antyseptyczne. Nie sprawi, że trądzik zniknie natychmiast, ale może pomóc złagodzić objawy cery trądzikowej.
- olejki eteryczne maja działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, nawilżą cerę. Dodatkowo regulują gruczoły łojowe głównie ich pracę. Ochraniają skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Polecane szczególnie olejki które najlepiej łagodzą pryszcze to olejek różany, olejek herbaciany, olejek rycynowy oraz olejek lawendowy.
- wpływ ma także dieta wzbogacona o witaminy z warzyw i owoców. Ze względu na proces usuwania przez organizm szkodliwych metabolitów na ciele pojawia się trądzik. Na ich liczbę niewątpliwie wpływa to, co jemy
Sposoby na blizny po trądziku na brodzie
Blizny i przebarwienia po trądziku na brodzie można usunąć przy pomocy profesjonalnych zabiegów. Osoby z problemami do trądzikowej zniszczonej cery coraz częściej decydują się na zastosowanie zabiegów kosmetycznych. Jednym z nich jest mikrodermabrazja, która polega na mechanicznym usuwaniu blizn wraz ze skórą. Eksperci pocierają naskórek, aby zmobilizować organizm do regeneracji tkanek i produkcji nowych komórek. W walce z usuwaniem blizn możemy także zastosować krem czy też maści, zawarte w nich substancje mogą łagodzić podrażnienia, nawilżać, wyrównywać koloryt skóry oraz wspomagać proces regeneracji naskórka. Warto wybierać produkty zawierające kwas hialuronowy, kolagen, witaminę C i alantoinę. Najczęstszą metodą jest laseroterapia – zbiór fal elektromagnetycznych rozchodzących się w przybliżeniu równolegle pobudza organizm do odbudowy tkanek i produkcji kolagenu. Terapia wymaga serii zabiegów, zwykle od 3 do 5 w przedziale czasowym 4 do 6 tygodni. To najskuteczniejszy sposób na pozbycie się niedoskonałości. Sprawdź również nasz poprzedni artykuł Jakie kremy po 30 roku życia ?