Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest genetyczną, przewlekłą chorobą skóry, której wystąpienie tworzy na skórze stan zapalny. AZS ma przewlekły i nawrotowy przebieg. Uważa się że atopowe zapalenie skóry kwalifikuje się do chorób o podłożu alergicznym – choroba bazuje na nadmiernym wytwarzaniu przeciwciał (immunoglobulin) IgE w odpowiedzi na alergen, a 5% przypadków – dopiero po 40. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych występuje 1–3%. Choroba bazuje na nadmiernym wytwarzaniu przeciwciał (immunoglobulin) IgE w odpowiedzi na alergen. Atopowe zapalenie skóry jest uciążliwą chorobą, świąd skóry jest bardzo uciążliwy dla dzieci i dorosłych, pielęgnacja skóry w walce z atopowym zapaleniem skóry jest niezmiernie ważna.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci
W 85% Atopowe zapalenie skóry u dzieci, 5-20% objawy atopowego zapalenia skóry ujawniają się przed ukończeniem 5 roku życia badania dowodzą że liczba dzieci chorujących przed 5 rokiem życia obejmuje 90% zachorowań, natomiast w 55% w pierwszym roku życia. Zmiany przybierają postać wyprysku z rumieniem, obrzękiem, pęcherzykami, najczęściej występują na policzkach, podbródku, czole, na środku twarzy, czasem na kończynach i tułowiu. W wieku 2 lat zaczyna się pojawiać przesuszenie skóry dziecka. U niemowląt i dzieci poniżej drugim roku życia pojawiają się wysypki, grudki pęcherze oraz zaczerwienienia te zmiany na skórze występują głównie w okolicy czoła na policzkach oraz na głowie. Po drugim roku życia choroba staje się przewlekła i przybiera postać swędzących, łuszczących płatów, które pojawiają się w zgięciach kończyn, na kostkach i za uszami. Atopowe zapalenie skóry w 10–15% przypadków AZS zaczyna się po 15 roku życia w tej grupie wiekowej zmiany na skórze obejmują jej duże powierzchnie. Udowodniono naukowo że na atopowe zapalenie skóry u dzieci większy procent zachorowań na AZS obejmuje dziewczynki znacznie rzadziej atopowe zapalenie występuje u chłopców, ale chłopcy atopowe zapalenie przechodzą znacznie gorzej. Bardzo wysuszona skóra , uczucie swędzenia, zarumienienie to pierwsza oznaka i objawy przy atopowym zapaleniu skóry. Diagnostyka przy atopowym zapaleniu skóry jest zależna od wieku, u dzieci lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem zwraca uwagę na czynniki takie jak uczucie swędzenia, lokalizacja zmian skórnych, rybia łuska, poniżej 4 roku życia lekarz zaleca wykonanie testów badania krwi przeciwciał IgE.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry dzieci i dorosłych
Medycy na całym świecie długo nie mogli odkryć przyczyny problemów zdrowotnych osób chorych na atopowe zapalenie skóry AZS. Po wielu latach badań uważa się że atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne, jest spowodowane niewłaściwym działaniem układu immunologicznego, oraz warunkami środowiska (pod ich wpływem choroba ujawnia się ) wpływającymi na podrażnienie skóry zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie i pojawianie się zmian skórnych.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry są podzielone na dwie kategorie
Za atopowe zapalenia skóry według lekarzy odpowiedzialne są dwa czynniki – pierwszy czynnik związany jest z genetyką chorego, badania wykazują że odpowiedzialne za to są zmutowane geny które mogą być odziedziczone. Drugi czynnik wpływający na ryzyko rozwoju są czynniki zewnętrzne (środowiskowe) takie jak: zanieczyszczenia środowiska, zakażenia, temperatura, wilgotność powietrza, alergeny pokarmowe, alergeny wziewne. U ludzi chorych na atopowe zapalenie skóry można dopatrzyć zawyżone stężenie przeciwciał IgE, które zwiększają wrażliwość organizmu na antygeny rodzaju zewnętrznego i wewnętrznego. Zewnętrzne (czynniki środowiskowe) to: zniszczona bariera ochronna skóry, wilgotność powietrza, temperatura powietrza wysoka, niska a także jej zmiany, pyłki roślin, zanieczyszczenia środowiska, zakażenia, alergeny. Czynniki wewnętrzne to przede wszystkim przyczyny genetyczne, nieprawidłowe działanie układu immunologicznego.
Atopowe zapalenie skóry objawy
Objawy AZS i zakwalifikowanie pacjenta jako chorego na zapalenie skóry atopowe wówczas gdy występują więcej niż 3 czynniki z kryteriów mniejszych i większych. Są one opisane poniżej. Objawy atopowego zapalenia skóry zostały podzielone na kryteria mniejsze takie jak :
- przebieg nawrotowy lub przewlekły
- świąd skóry
- lokalizacja zmian skórnych
- atopia u chorego lub w wywiadzie jego rodziny
- doraźne odczyny skórne
- pojawienie się objawów AZS w dzieciństwie
- predyspozycje do powtarzających się zakażeń skóry
- zaćma
- zapalenie spojówek(nawrotowe)
- przebarwienia skóry wokół oczu
- nietolerancja niektórych pokarmów
- pogrubienie fałdów na szyi
- stożek rogówki
- zapalenie czerwieni wargowej
- łupież biały
- zapalenie brodawek sutkowych
- nietolerancja wełny
- zaostrzenia po stresach psychicznych
- biały dermografizm
- skłonności do niespecyficznego stanu zapalnego skóry stóp i dłoni
- objaw Dennie Morgana (dodatkowy fałd skórny poniżej dolnej powieki)
- suchość skóry
Kryteria większe należą do nich:
- typowe umiejscowienie
- świąd skóry
- przewlekły i nawrotowy przebieg
- atopia u chorego lub w wywiadzie rodziny
Atopowe zapalenie skóry leczenie
Lekarze są jednogłośni nie ma leku który zlikwiduje wszystkie przyczyny skóry atopowej i atopowego zapalenie skóry u dzieci i dorosłych. Pierwszym zaleceniem dla chorych na atopowe zapalenie jest profilaktyka oparta na znalezieniu poprzez badania alergologiczne alergenu powodującego objawy i całkowite wykluczenie go ze środowiska chorującego na atopowe zapalenie skóry. Leczenie atopowego zapalenia skóry AZS jest długotrwałym procesem i dzieli się na dwa rodzaje leczenia. Pierwszy to leczenie objawowe – opiera się na łagodzeniu objawów choroby. Terapia atopowego zapalenia skóry polega na naprawieniu uszkodzeń skóry które wyrządziło AZS. Głównym celem leczenia atopowego zapalenia skóry jest by skóra chorego wróciła do jak najlepszej kondycji i szczelności w warstwie lipidowej naskórka poprzez przeciwdziałanie przesuszania się skóry. Osoby chore na atopowe zapalenie skóry powinny oprzeć leczenie głównie pielęgnacji skóry preparatami stosowanymi do odpowiedniej pielęgnacji skóry atopowej, które zapobiegają utracie wody ze skóry i jej nadmiernemu przesuszaniu noszą one nazwę emolienty. Trzeba wiedzieć że chory na atopowe zapalenie skóry musi używać substancji natłuszczających po kąpieli i w czasie kąpieli. Gdy u chorego następują zaostrzenia i choroba ma przewlekły i nawrotowy przebieg atopowego zapalenia skóry lekarze stosują glikokortykosteroidy miejscowo na miejsca gdzie występują zmiany skórne w postaci kremów, żeli i maści. Trzeba wiedzieć że sterydy zalecane są na krótki okres stosowania oraz w wystarczającej, minimalnej ilości na skórę, z powodu iż ich długotrwałe stosowanie może doprowadzić do powikłań skórnych takich jak zanik skóry czy powiększenie się naczyń krwionośnych.
W leczeniu zaostrzenia AZS glikokrtykosteroidy często są podawane z substancjami przeciwgrzybicznymi w szczególności gdy zakażenia skóry są spowodowane grzybami i bakteriami. Czasami nieuniknione dla pacjenta z AZS jest podanie antybiotyków i glikokortykosteroid doustnie. Inne leki polecane w terapii atopowego zapalenia skóry (zwłaszcza objawów występujących na dekolcie i twarzy) dodaje się takrolimus i pimekrolimus, które są z grupy leków inhibitorów kalcyneuryny i które są w stanie złagodzić reakcje zapalną która zachodzi w skórze uśmierzając objawy wyprysku atopowego. Ludzie z krytycznym atopowym zapaleniem poddają się naświetlaniu skóry lampami z promieniami uva i uvb lub są leczeni silnymi lekami, które wspomagają ich układ odpornościowy (azatiopryna, cyklosporyna ).
Atopowe zapalenie skóry (AZS) leczenie dzieci z AZS
Zapalenie skóry u dzieci to choroba która może poważnie wpłynąć na życie niemowląt i małych dzieci z azs. Główne objawy suchości skóry i następującego po niej swędzenia mogą zakłócać sen, powodować stres i ciągłe drapanie, które może stać się upartym nawykiem. Dlatego atopowe zapalenie skóry jest chorobą i zmusza pacjentów do życia w szczególny sposób. Poprzez działanie nieprawidłowego metabolizmu lipidów naskórka skóra dzieci z AZS pozbawiona jest naturalnej bariery ochronnej. Dlatego jest zwykle sucha i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najszybszym sposobem na zmniejszenie swędzenia jest stosowanie specjalnych leków zawierających mentol, kamforę lub mocznik. Ich stosowanie powoduje spadek temperatury ciała i natychmiastowe uczucie ulgi. Mocznik jest naturalnym składnikiem organizmu człowieka i nie wywołuje reakcji alergicznych. Stosowany w niskich stężeniach nie podrażnia i działa nawilżająco.
Sterydy i leki antyhistaminowe
Większość chorób dziecięcych znika najpóźniej pod koniec okresu dojrzewania. Można zaobserwować u dzieci z AZS okresy prawie niezauważalne i są okresy pogorszenia. Następnie wykonywane są specjalne zabiegi dostosowane do wieku i stanu skóry dziecka. Jeśli jest to tylko uciążliwe, zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych. Jeśli uszkodzenie skóry jest poważne, mogą być potrzebne miejscowe steroidy w celu złagodzenia stanu zapalnego.
Dieta w atopowym zapaleniu skóry
Jeśli Twoje dziecko ma atopowe zapalenie skóry, spożywanie niektórych pokarmów (takich jak produkty mleczne, jajka i czekolada) może pogorszyć objawy. Dlatego warto skonsultować się z alergologiem i ustalić, co dziecko powinno jeść, a czego unikać by nie pogłębiać objawów choroby, lekarz może zdecydować o wprowadzeniu diety wykluczającej, abyś mógł zrozumieć, na jakie pokarmy Twoje dziecko reaguje najciężej. Oczywiście jest to proces ciągły i nie przyniesie natychmiastowej poprawy. Warto jednak pamiętać, że stosując odpowiednią (niekoniecznie bardzo rygorystyczną) dietę, objawy atopowego zapalenia skóry mogą być mniej dokuczliwe.
Mokre opatrunki
Prostym sposobem na ulżenie małym dzieciom z atopowym zapaleniem skóry jest stosowanie mokrych opatrunków. Ich głównym celem jest ochłodzenie skóry poprzez odparowanie wody, a tym samym zmniejszenie swędzenia. Przy stosowaniu wilgotnych opatrunków zwiększy się również nawilżenie skóry, dzięki czemu stanie się ona bardziej miękka i przyjmie lepiej leki. Opatrunki są również naturalną przeszkodą w ograniczaniu swędzenia. Warto pamiętać, że ta metoda nie powinna być stosowana często, gdyż może powodować skutki uboczne. W przypadku stosowania mokrych opatrunków skonsultuj się z lekarzem.
Kąpiele, a atopowe zapalenie skóry (AZS)
Odpowiednia kąpiel to wielka ulga dla młodych pacjentów z AZS. Dzięki swojemu działaniu nawilżającemu przynoszą kojące efekty. Aby jednak przynieść oczekiwane rezultaty, należy przestrzegać kilku ważnych zasad – woda to znaczy jej temperatura powinna być zbliżona do temperatury ludzkiego ciała, nawet nieco niższa – około 30-36 stopni. Sama kąpiel nie powinna być długa, ponieważ przebywanie w wodzie dłużej niż 5-10 minut spowoduje wysuszenie skóry. Do tego rodzaju pielęgnacji poprzez kąpiel nie używaj pachnących mydeł i żeli. Dla alergików poleca się specjalne detergenty. Pod koniec kąpieli warto dodać do wody balsam, który pomoże zachować skórze jej elastyczność. Podczas suszenia ciała dziecka unikaj tarcia i bądź tak delikatny, jak to tylko możliwe. Po kąpieli skórę dziecka należy pokryć kremem nawilżającym. Krem biomembranowy natłuści skórę dziecka ten efekt będzie trwał około 6 godzin. Oprócz leczenia bardzo ważna jest pielęgnacja skóry atopowej, szczególnie u dzieci. Właściwy dobór kosmetyków (w zależności od pory roku) dermatolodzy twierdzą że głównie jesienią objawy mają większe natężenie poprzez chociażby włączone ogrzewanie czy zakładanie cieplejszych ubrań. Objawy atopowego zapalenie skóry szczególnie nasilają się jesienią i zimą poprzez panujące warunki pogodowe deszcz, wiatr, śnieg, niższą temperaturę przez co skóra staje się jeszcze bardziej wysuszona, dziecko ubrane cieplej poci się a pot jest bardzo niekorzystny i silnie zaostrza objawy AZS, by tego uniknąć dziecko należy ubierać na cebulkę by w przypadku wzrostu temperatur zdjąć niepotrzebne ubrania. Oprócz stosowania się do zaleceń lekarza, należy wyjątkowo dbać o higienę skóry dziecka – krótko obcięte paznokcie zmniejszą ryzyko skażenia skóry bakteriami czyste ręce zmniejszą gromadzenie się bakterii.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) – maści, kremy, balsamy na atopowe zapalenie skóry
Osoby chore na atopowe zapalenie skóry AZS muszą być świadome i przygotować się że podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry jest cierpliwość, leczenie atopowego zapalenia skóry jest bardzo czasochłonne i rzadko udaje się całkowite wyleczenie chorych na AZS dzieci i dorosłych. Biorąc pod uwagę że atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, medycy skupiają się przede wszystkim na łagodzeniu objawów zmian skórnych. Atopowe zapalenie ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Chorzy na AZS żyją z dyskomfortem zarówno fizycznym (świąd, pieczenie, ból), jak i psychicznym, gdyż często choroba niszczy tak skórę że wygląda to bardzo źle. Atopowe zapalenie skóry AZS jest jedną z najczęstszych, a przy tym bardzo uciążliwych chorób. Bardzo często też przy podrażnieniu tych miejsc dochodzi do pogłębiania objawów AZS – drobne pęcherzyki które powodują swędzenie a w skutek drapania czy tarcia pękają, uwalniają znajdujące się na skórze bakterie. To jest następstwem jeszcze poważniejszych dolegliwości. Istotne i tymczasowo skuteczne w walce z dokuczliwymi objawami jest stosowanie medycznych substancji takich jak maści, balsam i kremy. Sprawdź również substancje czynne w kosmetyce