Kwas hialuronowy, bosswellia serata, hydroweg VV, olej lniany, ekstrakt z czerwonej koniczyny
To już nasz trzeci wpis o substancjach aktywnych, poprzednie znajdziecie we wcześniejszych artykułach. Zapraszamy do lektury!
11. Substancje aktywne: Kwas hialuronowy – hyaluronic acid
Kwas hialuronowy (hyaluronic acid) to naturalny składnik tkanek organizmu. Wypełnia przestrzeń międzykomórkową, łączy włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej, znany jako substancja przeciwstarzeniowa.
Jego zastosowanie w kosmetykach pozwala skórze m.in. na:
- Utrzymanie odpowiedniego uwodnienia na poziomie molekularnym i komórkowym w skórze,
- Utrzymanie protein strukturalnych kolagenu i elastyny,
- Elastyczność i miękkość,
- Zachowanie objętości i prawidłowego napięcia skóry.
Ponadto kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej higroskopijnych cząsteczek, występujących w naturze; ma zdolność wiązania wody w ilości do 1000 razy przekraczającej jej własną masę. Dlatego jego zdolność wiązania i zatrzymania wody doskonale sprawdza się w przypadku skór suchych.
Stosując regularnie hyaulornic acid, zauważysz zmianę poziomu nawilżenia, co za tym idzie – znaczną poprawę kondycji swojej skóry: spłycenie zmarszczek, wygładzenie skóry, nawilżenie, ujędrnienie, odpowiednie napięcie i zmniejszanie się porów.
12. Substancje aktywne: Bosswelia Serrata
Bosswelia Serrata, znana jako kadzidłowiec, jest rośliną rosnąca w suchych, górzystych rejonach Indii. Już tysiące lat temu wykorzystywana była w medycynie naturalnej, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, gdyż dzięki zawartości wysokiego stężenia kwasów bosweliowych w żywicy, substancja ta hamują procesy zapalne. Dzieję się tak, gdyż jest on inhibitorem enzymu 5-lipooksygenazy, w wyniku działania którego powstają leukotrieny odpowiadające m.in. za procesy zapalne.
Bosswelia Serrata zmniejsza zaczerwienienia i obrzęki skóry, odbudowuje kolagen, jest więc polecana osobom ze skórą suchą, dojrzałą oraz borykającym się z bliznami, stanami zapalnymi czy owrzodzeniami. Ponadto hamuje wydzielanie sebum i hialuronidazę.
13. Substancje aktywne: Hydroveg VV
Substancja przeznaczona szczególnie dla skóry suchej i odwodnionej. Hydroweg VV, jest kompleksem składników takich jak: mocznik, lizyna, sól sodowa, kwas PCA i kwas mlekowy. Działa nawilżająco i ochronnie – tworzy na powierzchni naskórka filtr zapobiegający utracie wody. Dzięki temu warstwa rogowa skóry jest optymalnie nawilżona przez długi czas.
Dlaczego jeszcze cera sucha potrzebuje tej substancji?
- Ma ona zdolność do utrzymywania równowagi wodno–lipidowej,
- Wspomaga regenerację naskórka,
- Nadaje skórze gładkość i elastyczność.
14. Substancje aktywne: olej lniany
Olej lniany sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale także w pielęgnacji skóry. Trudno się dziwić, że substancja ta jest znaczącą i docenianą, gdyż jako naturalny kosmetyk, zawiera: kwas alfa-linolenowy, kwas linolowy. kwas oleinowy, NNKT oraz witamina E, które to wpływają na cerę kojąco i regenerująco. Ponadto substancje te wpływają na redukcje pękania skóry, biorą udział w tworzeniu fosfolipidów oraz opóźniają procesy starzenia.
Olej lniany przyspiesza regeneracje naskórka oraz doskonale nawilża i wygładza cerę, ma także korzystny wpływ na skórę podrażnioną, a także działa przeciwzmarszczkowo, pozostawiając skórę jedwabistą i elastyczną.
Substancja ta może być stosowana w przypadku każdego typu skóry, jednak najlepsze efekty zauważą właściciele skóry suchej z tendencją do rumienia.
15. Substancje aktywne: czerwona koniczyna
Czerwona koniczna dzięki zawartości izoflawonów o fitoestragonalnym działaniu, wpływają odmładzająco na skórę dojrzałą, spłycają istniejące zmarszczki i zapobiegają powstawaniu nowych. Dodatkowo poprawiają nawilżenie, elastyczność oraz jędrność skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego.
W badaniach in vivo kremy z dodatkiem czerwonej koniczyny wykazują właściwości zwiększające gęstość skóry.
30 izoflawonów wyodrębnionych w składzie czerwonej koniczyny to m.in. genisteina, diadzeina, formononetyna, biochanina-A. Ponadto: fitosterole, kwasy fenolowe, garbniki, glikozydy, taniny, oraz witaminy z grupy B, C, D.
Ekstrakt z czerwonej koniczyny stanowi bogate źródło soli mineralnych takich jak potas, wapń, magnez, żelazo, siarka, fosfor, kobalt, cynk, miedź, mangan oraz krzem. Tak bogaty skład reguluje poziom hormonów i neutralizuje dolegliwości takie jak: przebarwienia, wypryski, nadmierna wiotkość skóry. Objawy te często wiążą się z menopauzą, a czerwona koniczyna redukuje deficyt estrogenu.